Jeszcze do niedawna sztuki walk kojarzyły się przeciętnemu obserwatorowi z szemranymi interesami czy podejrzanymi jednostkami. Na szczęście, to błędne myślenie jest już traktowane jako archaizm. Popularność sportów tego typu stale rośnie – trenują studenci, lekarze, pracownicy biurowi i przedstawiciele mnóstwa innych grup społecznych oraz zawodowych. Jakie profity dają treningi walk?
Warto umieć się bronić
Odwołując się do klasyki, przyszło nam żyć w ciekawych czasach.
Zachodzące przemiany ekonomiczne i kulturowe, oprócz pozytywnych aspektów, mają też swoje ciemne strony. Choć poziom przestępczości w ogólnym ujęciu spada, to zmienił się przekrój popełnianych występków. Według badań socjologicznych, wiele osób obawia się bezpośredniego ataku w nieprzewidzianych okolicznościach.
Jest to myślenie racjonalne, o charakterze zapobiegawczym. Nie uratuje nas jednak przed niebezpieczeństwem, jeśli nie posiądziemy umiejętności samoobrony. Chęć nabycia skutecznych umiejętności defensywnych to najczęstsza motywacja do podjęcia treningów walk.
Wiele pięknych i szlachetnych sportów walk ma kiepskie zastosowanie praktyczne. Skuteczna samoobrona to taka, która sprawdzi się w warunkach ulicznych i okolicznościach stresu. Jeśli jest to nasz główny cel, warto dokładnie rozważyć, która ze sztuk pozwoli na przyniesienie odpowiednich profitów.
Sposób na formę
Rzecz jasna, aktywność taka ma także szereg innych atutów. Wielu ćwiczących decyduje się na treningi, aby najzwyczajniej utrzymywać dobrą formę fizyczną. Sztuki walk pozwalają na wzmacnianie kondycji, ale także na rozwój tkanki mięśniowej i siły.
Treningi walk mają charakter interdyscyplinarny, łącząc ćwiczenia z pogranicza wielu różnych sportów. Oczywiście, główny cel to zdobycie umiejętności walki. Doświadczony i odpowiedzialny trener zaordynuje jednak także treningi, mające na celu podołanie fizycznym trudom oraz budowanie wydolności.
Zadbaj o zdrowie
Części obserwatorów wydawać się może, że sporty walk mogą być niebezpieczne dla samych ćwiczących. Podejście to jest mylne, o ile trening odbywa się pod okiem doświadczonego fachowca. Wręcz przeciwnie – profesjonalnie przeprowadzony trening ma zbawienny wpływ na niektóre aspekty naszego zdrowia.
Ruch w wyniku treningu walk poprawia nasze krążenie. Pozwala także na utrzymywanie właściwej postawy i sylwetki. Co za tym idzie, niweluje dolegliwości bólowe i stopuje rozwój zmian zwyrodnieniowych.
Treningi walk wzmacniają także odporność ogólną całego organizmu. Zahartowany w ten sposób człowiek jest mniej podatny na przeziębienia czy zakażenia wirusowe.
Kształtowanie charakteru
Sztuki walk mają wpływ nie tylko na fizyczność, ale także na psychikę trenującego. Rośnie samoocena oraz pewność siebie ćwiczącego. Pozwala to na odważne podejście do potencjalnego zagrożenia, ale także ułatwia funkcjonowanie w gronie najbliższych.
Wiele osób trafia na treningi w wyniku utraty wiary w siebie. Treningi pozwalają im na odbudowanie własnej pozycji oraz wzmacniają charakter. Pewność siebie, którą również mają powodować fachowe ćwiczenia, udziela się także w życiu prywatnym. Umiejętność samoobrony to także dodatkowa gwarancja dla bliskich trenującego – współmałżonka czy dzieci.
Po prostu – dobra zabawa
Przynoszący najlepsze nawet profity trening musi być dla uczestnika przede wszystkim świetną przygodą. W czasie ćwiczeń nie można zapominać o dobrej zabawie. Ambicja to dobry doradca, unikać jednak należy przemotywowania. Zazwyczaj przynosi ono bowiem efekt odwrotny do zamierzonego i prowadzi do prostych błędów.
Treningi walk są szczególnie narażone na podobne pułapki. W tym miejscu wyjątkowo ważna jest rola skutecznego prowadzącego zajęcia. Dobry trener będzie potrafił zamienić ćwiczenia w zabawę.
Szerokie spektrum możliwości pozwala na urozmaicenie treningów oraz unikanie nudy i rutyny.
Ćwicząc sztuki walk, mamy także możliwość poznania wielu ciekawych ludzi. Ponadprzeciętne znajomości i nietuzinkowi partnerzy to atut, który jest podkreślany przez zdecydowaną większość bywalców salek, ringów i mat.
Zapraszamy na treningi!
Przetrwa przygotowany.